چرا به معلولان رسیدگی نمی کنید؟؟؟

لطفاً بخوانید و انصاف دهید.

یکی از مدارس استثنایی یکی از شهرستانها که من ماهها از نزدیک دیدم به شرح زیر بود:

دخترها و پسرها باهم مختلط و در تمامی سنین بین 4 تا17 ساله و همگی دارای معلولیت ذهنی متوسط و شدید هستند (بجز یکی از آنهامعلولیت جسمی - حرکتی داشت) . سه کلاس چند پایه با سه دبیر و یک مدیر بدون ناظم و نظافت چی و مادریار . کودکان بین 4 تا8 ساله و اون معلول جسمی - حرکتی توانایی انجام کارهای شخصی علی الخصوص رفتن به دستشویی رو ندارند . یکی از دخترها و یکی از پسرها مسئول بردن اونا به دستشویی هستن . مدرسه سه توالت قدیمی داره-چون مدرسه خودش هم قدیمیه . از دیواراش کاه گل زده  بیرون - قابل توجه مدرسه سازها که فقط برای کودکان عادی مدرسه می سازن - یکی از توالتا برای معلما ، یکی برای پسرا و یکی برای دخترا . ضمنا معلما هم مرد و هم زن هستن و از یه توالت استفاده میکنن . آب دستشویی ها در زمستون یخ میزنه و بچه ها آبی برای خوردن یا توالت ندارن . بچه ها هفته ای یک بار حیاط مدرسه رو جارو میکنن . مدرسه یه اتاق مهارت هم داره ( خوشبختانه ) اما همه وسایل کمک آموزشی رو تو قوطی ها قایم کردن تا بچه ها بهشون دست نزنن . تو مراسمات اداره آخرین مدرسه ای که چندتا مسئول میفرسته و رییس خودشم نمیاد همین مدرسه است . یه بار پیش خودم بود رییس اومد به مراسم روز معلولین و از معلما گلایه کرد که چرا به مدرسه خودتون نمیرسین؟؟ تو کلاسی که پسر بیش فعال هست دختری با معلولیت جسمی - حرکتی بود (برخلاف اون پسرا نیاز به سکوت و آرامش داشت - پسرا مثل قوم مغول بودن بیچاره دختره....)( از نادانی مدیر و رییس آموزش و پرورش  بود) ضمناً معلمی که برا اون دختر جسمی - حرکتی میومد خودشم معلول بود اما اونو مثل بیش فعالا میدونست و از اون که نمیتونست خیلی از کارارو انجام بده ، کلی کار و فعالیت میکشید و چون نمیتونست نقاشیشو مثل بقیه بکشه بهش نمره کم میداد .

باید از نزدیک ببینین و بفهمین که چی میگم . معلم اون مدرسه برامتعریف میکرد که یه مدرسه سه کلاسه بهشون داده بودن (برای اونا با کلاس راهنمایی پیش حرفه ای و مهارت پنج کلاس لازم بود ) که از در ورودی و خروجی اون پنج شش تا پله داشته و الان هم بهشون اصرار میکنن که به اون مدرسه برن (بیچاره اونی که معلول جسمی - حرکتی بود .) حالا اگه مدارس دیگه این شهر هم همینطوری بود غمی نبود همه مدارس نوساز و باتمامی امکانات هستن اما تنها به این مدرسه رسیدگی نمیکنن .

آیا معلولان عضو جامعه نیستن؟؟ آیا حقّی ندارن؟؟ چرا اینطوری نادیده گرفته میشن؟؟

 

/ 2 نظر / 24 بازدید
مریم از شبستر

سلام مطلب خوبی بود .کاش مسوئلین توجهی می کردند به وضعیت معلولین بنده نیز دچار معلولیت هستم و معلولیت باعث شده بهانه ای شود تا کار بدست نیاورم . الان از جایی اومدم که درخواست کار دادم و گفتن شما اذیت میشی این کار را به شما بدیم چون باید مدام سرپا باشی البته بنده درخود توان انجام آن کار را دارم . و اکنون با داشتن مدرک فوق لیسانس دنبال کار هستم . دلم خیلی گرفته .دعام کنید.