نبش قبر حجر بن عدی یکی از یاران پیامبر اسلام و امیرمؤمنان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، تروریست های وهابی طی چند روز گذشته در جدیدترین جنایت خود در سوریه اقدام به تخریب و نبش قبر حجر بن عدی یکی از اصحاب خاص پیامبر اکرم(ص) و امیرمؤمنان علی(ع) کردند.
 
گروهک های تروریستی، ابتدا ضریح حجر بن عدی را تخریب و پس از آن نبش قبر کردند. بر اساس گزارش  یک رسانه لبنانی، جسد مطهر حجر بن عدی هنوز سالم بوده و تروریست ها آن را به مکانی نامعلوم منتقل کرده اند.
 
مزار این صحابی عالیقدر پیامبر(ص) در منطقه عدرا در نزدیکی دمشق قرار دارد. 
 
گروهک تروریستی جبهه النصره با صدور بیانیه ای در رسانه های عربی و شبکه های اجتماعی  مسوؤلیت تخریب و نبش قبر این صحابه پیامبر را بر عهده گرفت.
 
جبهه النصره در بیانیه خود تاکید کرده که به اینگونه اقدامات خود برای تخریب دیگر اماکن زیارتی در سوریه ادامه خواهد داد.
 
حوزه علمیه نجف تعطیل شد
 
مراجع تقلید نجف اشرف در اعتراض به نبش قبر حجر بن عدی از صحابه امیرمومنان علی(ع)، روز شنبه دروس حوزه علمیه این شهر را تعطیل اعلام کردند.
 
یکی از مسؤولان حوزه علمیه نجف اشرف اعلام کرد: روز شنبه در اعتراض به گستاخی تروریستهای سوری به صحابه امام علی(ع) و نبش قبر حجر بن عدی، دروس حوزه علمیه نجف تعطیل اعلام شد.
 
این جنایت هولناک واکنش شدید خطیبان جمعه کشورهای عراق و لبنان را نیز در پی داشت.
 
آیت الله قبلان: هدف از هتک حرمت صحابه امیرمؤمنان دشمتی با این امام همام است
 
آیت الله شیخ عبدالامیر قبلان، نایب رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان در خطبههای نماز جمعه این هفته در بیروت، با اشاره به جنایت گروهای تکفیری مبنی بر نبش قبر حجر بن عدی از اصحاب حضرت امیرمؤمنان علی(ع) اظهار داشت: نبش قبر صحابه امیر المومنین (ع) از سوی تروریستها نشان دهنده اوج کینه، نفرت، جهالت، کفر و نفاق به این امام همام است که حتی به اصحاب باوفای ایشان رحم نکردند.
 
وی تاکید کرد که این جنایت عظیم جسارت به نبی اکرم (ص) و اهل بیت (ع) که نباید در قبال آن سکوت کرد.
 
سید علی فضل الله: تروریست های سوری به دنبال از بین بردن تاریخ هستند
 
حجت الاسلام سید علی فضل الله خطیب جمعه منطقه حاره حریک بیروت لبنان در خطبههای نماز جمعه این هفته که در مسجد امامین حسنین (ع) برگزار شد، نبش قبر حجر بن عدی از اصحاب امیرمؤمنان را بسیار فجیع توصیف کرد و گفت: دشمنی جریانهای تکفیری با ضریح و یا نبش قبر صاحبه امیرمؤمنان نیست، بلکه آنان با تاریخ اسلام و حرکتهای جوامع اسلامی دشمن و به دنبال از بین بردن آن هستند.
 
این عالم لبنانی از همه مراجع و علمای اسلام خواست که نسبت به این جنایت عظیم سکوت نکنند، زیرا سکوت مسلمانان سبب افزایش جنایت علیه مقدسات اسلامی میشود.
 
خطیب جمعه منطقه برج البراجنه بیروت لبنان: اهانت کنندگان از انسانیت به دور هستند
 
حجت الاسلام شیخ احمد قبلان خطیب جمعه منطقه برج البراجنه بیروت لبنان در خطبههای نماز جمعه این هفته که در مسجد امام حسین (ع) برگزار شد، با محکومیت تخریب قبر حجر بن عدی، افزود: متاسفانه فجایع بسیار در کشورها مختلفی همانند ذبح، کشتار و تجاوز مشاهده کردهایم اما این بار گروهای تکفیری به اماکن مقدس و ضریح اولیا و اصحاب ائمه رحم نکرده و قبر حجر بن عدی الکندی از اصحاب امیرالمومنین (ع) را نبش قبر کردند.
 
خطیب جمعه بیروت اظهار داشت: افرادی که چنین جنایتی مرتکب می شوند از انسانیت و اسلام به دور هستند.
 
خطیب جمعه کاظمین: قرضاوی که تخریب مجسمه بودا را محکوم کرد، کجاست؟
 
حجت الاسلام شیخ جلال الدین صغیر، خطیب جمعه کاظمین در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مسجد براثا برگزار شد، نبش قبر حجر بن عدی از صحابه امام علی(ع) از سوی تروریستهای سوری را به شدت محکوم کرد و گفت: مزدوران صهیونیست ها یکی از گستاخانه ترین جنایت های خود را مرتکب شده و قبر صحابه جلاله امام علی(ع) یعنی حجر بن عدی را نبش کردند.
 
وی افزود: گرچه خبرهای مختلفی درباره ربودن پیکر این صحابه منتشر شده و احتمالا پیکر وی بر خلاف خبرهای منتشر شده، ربوده نشده باشد، اما تعرض به قبر را می توان از بزرگ ترین جنایتهای تروریست ها نامید.
 
حجت الاسلام صغیر تصریح کرد: نبش قبر بر اساس مذاهب اهل تسنن نیز حرام است، بزرگان اهل سنت در آن دوران، حجر بن عدی را به شهادت رساندند و هم اکنون نیز قبر وی را تخریب کردند.
 
خطیب جمعه کاظمین با اشاره به اعتراض شدید علمای سنی به تخریب مجسمه بودا در افغانستان، اظهار داشت: قرضاوی و امثال وی که تخریب مجسمه بودا از سوی طالبان را به شدت محکوم کردند هم اکنون کجا هستند؟ معاذ الخطیب(رهبر تروریستهای سوری) که بر جهاد برای آزادی تأکید می کرد، چه پاسخی برای این جنایت دارد.
 
وی با اشاره به این که محکومیت زبانی و پیامی این جنایت کافی نیست، ادامه داد: ترکیه، قطر، عربستان، آمریکا، انگلستان و فرانسه عاملان این جنایت هستند، زیرا به دفاع از تروریست ها می پردازند. اتحادیه عرب که تروریستها را به جای دولت سوریه به رسمیت شناخت نیز در این جنایت دست دارد.
 
حجت الاسلام صغیر تأکید کرد: الجزیره و العربیه که از صحابه برای دشمنی با شیعیان استفاده می کنند، آیا هم اکنون به دفاع از صحابه می پردازند یا اینکه صحابه مرتبط با امام علی(ع) را به رسمیت نمی شناسند.
 
وی خاطر نشان ساخت: هم اکنون رژیم صهیونیستی و فلسطین و کرامت قدس به فراموشی سپرده شده و دشمنی به سوی شیعیان سوق داده شده است.
 
رییس اوقاف شیعه عراق: تروریست ها با چنین جنایت هایی نمی توانند نقش فداکاری های حجر بن عدی در اسلام را حذف کنند
 
سید صالح الحیدری، رییس اوقاف شیعه عراق در پیامی، تخریب و نبش قبر حجر بن عدی از صحابه امیرمومنان علی(ع) را به شدت محکوم کرد.

 

در این پیام آمده است: برخورد زننده و مغایر ارزشهای انسانی به شدت تأسف برانگیز است.

 

الحیدری افزود: کسانی که به تخریب قبر حجر بن عدی، صحابه جلیل القدر دست زدند، از فرزندان بشر نبوده و اعضای القاعده هستند. هتک حرمت شهدا تنها از انسانی سرمی زند که ذره ای از انسانیت نداشته باشد.

 

رییس اوقاف شیعه عراق تأکید کرد: آیا این افراد با چنین جنایتهایی فکر می کنند که می توانند نقش این مرد مجاهد، قهرمان و عالم را لغو کنند؟ هرگز و هزاران هرگز؛ این افراد را نمی توان توصیف کرد.

 

وی بر لزوم حمایت از بارگاه های مقدس تأکید کرد و اظهار داشت: اوقاف شیعه در پیامی که به وسیله وزارت خارجه ارسال شد از سازمان ملل می خواهد که از بارگاه های مقدس اسلامی و مسیحی محافظت و در برابر عناصر این گروه های جنایتکار بی دین ایستادگی کنند.

 
علمای اهل تسنن عراق: هدف قرار دادن بارگاه صحابه پیامبر نشان دهنده توحش جنایتکاران شرور است
 
مجمع علمای اهل سنت عراق که ریاست آن را شیخ خالد عبدالوهاب الملا برعهده دارد، در پیامی نبش قبر حجر بن عدی از صحابه امیرمومنان علی(ع) را به شدت محکوم کرد.
 
در این پیام آمده است: تروریستهای خارج از دین در ادامه سریال هدف قرار دادن تاریخ فکری، شخصیتی و نماد اسلامی به تخریب و نبش قبر حجر بن عدی این صحابه جلیل الشأن پرداخته تا به یکی از نمادهای تاریخ اسلام توهین کرده باشند.
 
مجمع علمای اهل سنت افزود: هدف قرار دادن مراقد، بارگاه ها و مساجد و اماکن مسلمانان و مسیحیان و سایر ادیان نشان دهنده توحش جنایتکاران شرور بوده و واقعیت هجمه ظالمانه علیه اسلام را نشان می دهد.
 
علمای سنی عراق تأکید کردند: مجمع علمای اهل تسنن عراق این جنایت را محکوم کرده و از جامعه جهانی و موسسات سازمان ملل می خواهد که شرایط لازم برای حمایت از نمادها و مقدسات دینی همه ادیان و مذاهب در سوریه، منطقه و جهان را فراهم سازد.
 
تجمع علمای مسلمان لبنان نیز نبش قبر صحابی گرانقدر اسلام را اقدامی پست دانست و اعلام کرد: اگر این گروهها خدای نکرده به قدرت برسند از میراث و تمدن بشری اثری باقی نمی گذارند و همه آثار تاریخی سوریه را ویران می کنند.
 
در این بیانیه آمده است: سازمان بین المللی مرتبط با میرات فرهنگی کجایند؟ آیا آرامش رژیم صهیونیستی اولویت اصلی را نزد استکبار جهانی دارد که به خاطر آن همه ارزشهای بشری و تمدنی را ویران کنند؟
 
تجمع علمای مسلمان لبنان بیان کرد: استفاده کننده نخست از این اقدامات رژیم صهیونیستی است.
پیش از این نیز حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای، هتک حرمت مرقد حجر بن عدی را محکوم کرد و آن را تجسم تفکرات منحرفی دانست که هیچ حرمتی را محترم نمی شمارد و برای هیچ یک از مقدسات، اعتباری قائل نیست.
 
در بیانیه حزب الله لبنان آمده است: این حادثه نشان می دهد که هشدار اخیر دبیر کل حزب الله درباره هتک حرمت مقدسات و ارزش های دینی از سوی گروه های تروریستی تکفیری، جدی بوده و این قبیل اقدامات عملاً آغاز شده است.
 
در این بیانیه با اشاره به این که مرقد حجر بن عدی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های اسلامی سوریه است، مراتب نگرانی حزب الله در خصوص ادامۀ هتک حرمت مقدسات مورد تاکید قرار گرفته و از ادعای دروغین گروه های مسلح و شورشیان سوریه در مورد "دفاع از مقدسات و حمایت از مراکز دینی" به شدت انتقاد شده است./902/ت302/ک

 

/ پایان خبر /
/ 0 نظر / 23 بازدید