چرا حجاب فقط برای زنان است؟ چرا فقط زنان محدودند؟

برای پاسخ گویی به این سوال ابتدا باید بگوییم که حجاب محدودیت نیست مصونیت است ، یعنی هیچ خانمی با رعایت کردن حجاب محدود نمی شود بلکه با حجاب گوهر وجود آنان از خطر دزدیده شدن در امان می ماند و  ارزش وجود آنان حفظ می شود . بی حجابی مانند فانوسی است که شیشه اش شکسته است نور می دهد اما سیاهی دوده اش همه جا را سیاه و نابود می سازد .

حجاب ارزش است نه محدودیت.

 

اما این حجاب تنها برای زنان نیست. خداوند در قرآن کریم می فرمایند:

قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَرِهِمْ وَیَحْفَظُواْ فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ‏ ( سوره نور آیه 30)

به مردان مؤمن بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان ) فرو گیرند، و فروج خود را حفظ کنند، این براى آنها پاکیزه تر است ، خداوند از آنچه انجام مى دهید آگاه است .

از این آیه نتیجه می شود که برای مردان هم حجاب وجود دارد . آنگونه که زنان باید خود را بپوشانند مردان هم باید چشم خود را از نگاه کردن به آنان (البته زنان نامحرم ) بپوشانند .

درک و ایجاد ارتباط در آقایان از طریق چشم است این خصوصیت غریزی است و نمی توان آن را تغییر داد اما می توان آن را کنترل کرد. به همین منظور خداوند به آنان دستور می دهد نگاه خود را کنترل کنند .

مردان هم باید بدینگونه حجاب خود را رعایت کنند ، از پوشیدن لباسهای زننده و غیر عرف که جدیداً در میان جوانان رواج شده پرهیز کنند. همان گونه که چشم چرانی برای مردان ممنوع شده ، برای زنان نیز ممنوع شده ،بنابراین مردان هم مانند زنان نباید کاری کنند که زن نامحرم را مجبور به چشم چرانی کنند.

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
محب ولایت

السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین(ع) اللهم الرزقنا شفاعت الحسین (ع) یوم الورود. با سلام و احترام دلم جز باغمت همدم نگردد وفا دار است و نامحرم نگردد بود سوز غم تو ، روزی ما الهی روزی ما کم نگردد ................................. عزیز فاطمه(س) دورت بگردم بیا تا دست خالی برنگردم التماس دعا[گل]