بد حجابی

قرآن کریم می‏فرماید: قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم50 به مؤمنان بگو چشم‏های خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند. چشم چرانی بیماری مهلک و خانمان براندازی است که مقدمه ورود در بسیاری از گناهان است در اثر چشم‏چرانی، بعضی از مردان با انواع حیله و فریب‏ها، دوشیزگان معصوم و ساده لوح را فریب می‏دهند و سرمایه عفت و آبروی شان را بر باد می‏دهند و به وادی فساد و بدبختی رهسپارشان می‏سازند.

چشم چرانی در سخنان معصومین ع تیری زهرآلود از تیرهای شیطان معرفی شده است که بدحجابی زنان مقدمه آن محسوب می‏شود.

عن الصادق ع النظر سهم من سهام ابلیس مسموم و کم من نظرةٍ اورثت حسرةً طویله

نگاه تیری از تیرهای زهرآگین شیطان است، چه بسا یک نگاه که حسرت طولانی در پی دارد.

پیامبر اکرم ص می‏فرماید: و من ملأعینیه من امرأة حراماً حشاهمااللّه یوم القیمة بمسامیر من نار و حشاهما ناراً حتی یقضی بین الناس لم یومر به الی النار

هر کس از حرام چشمش را پر سازد روز قیامت دو میخ آهنین در چشم او فرو می‏کنند و آتش آن‏ها را بر خواهد گرفت تا به حساب مردمان رسیدگی شود آنگاه او را نیز به آتش افکنند.

روشن است که بدحجابی زنان مهم‏ترین عامل زمینه‏ساز این رفتار ناپسند در جوانان به شمار می‏رود.

ب- سلب آرامش جوانان

زندگی مادی و معنوی و تکامل انسان بستگی به شرایط و عوامل مختلفی دارد که مهم‏ترین آن‏ها سلامتی جسمی و روحی است، بشر باتوجه به اهمیّتی که برای سلامتی خود قائل است، همواره در جهت حفظ و تأمین سلامت خود کوشیده و با ایجاد مراکز علمی پژوهشی و ساخت واکسن‏های پیشگیری کننده و داروهای مختلف برای سلامتی خویش، نهایت سعی و تلاش را انجام داده و می‏دهد.

انسان موجودی است نسبتاً ضعیف و تأثیرپذیر، چنان‏که جسم او بیمار شود روح تأثیرپذیرفته بیمار می‏گردد و حالت طبیعی و اعتدال خود را از دست می‏دهد . بنابراین تنهاپیشگیری از بیماری‏های جسمی نمی‏تواند سلامتی کامل انسان را تضمین نماید، بلکه جامعه باید از هر چیزی که سلامت و سعادت انسان را تهدید می‏کند به دور باشد تا انسان با آرامش در آن زندگی کند و رشد و تعالی یابد.

متأسفانه بدحجابی زنان در جامعه سبب بیماری‏های روحی و روانی جوانان می‏گردد، غریزه شهوت را از مسیر خود منحرف می‏سازد و سبب طغیان بی‏رویه آن می‏گردد. یک خانم بد حجاب، خرمن عمر جوانان را در آتش هوس و شهوت می‏سوزاند، راحتی و آسایش را از آنان سلب می‏کند، عقل و اراده و فکر آنان راتحت الشعاع نیاز همراه با حرص و آز که قناعت‏پذیر نیست قرار می‏دهد، تا حسرت جنسی بر آنان غالب شده و آن‏ها را به تباهی کشاند.

بدحجابی باعث بیداری قبل از موعد غریزه جنسی می‏شود و مسیر زندگی جوان را دستخوش تغییر می‏کند و موجب گرفتاری و نابودی او می‏گردد در حالی که این غریزه یکی از نعمت‏های الهی برای ادامه حیات و بقاء نسل و ایجاد جوشش و انگیزه و عشق و تشکیل خانواده بوده و در اصل برای حیات و آرامش بشر قرار داده شده است.

ج- زمینه‏سازی رخدادهای مخاطره‏آمیز

بدحجابی سبب افزایش جنایت و حادثه آفرینی در جامعه می‏شود. بی‏تردید سرچشمه بسیاری از حوادث مرگبار، درگیری‏ها و نزاع‏های فردی و خانوادگی، قتل و جنایات، از بدحجابی و خودنمایی زنان آغاز می‏گردد. وقتی در کوچه و خیابان یا در مجلس مهمانی و عروسی مختلط و همنشینی زنان با مردان نگاه مردان به زنی بی حجاب یا بدحجاب افتاد، سر و صورت آرایش کرده زن جوان از یک سو و ادا و اطوارها و راه رفتن و سخن گفتن آن چنانی از سوی دیگر، نگاه مرد را تندتر و طولانی‏تر می‏نماید، در نتیجه همین نگاه‏های به ظاهر ساده موجب حوادث مرگ‏بار، تصادفات، زد و خوردها و جنایات بی شمار می‏گردد. پیامبر اکرم ص فرمود:

... من جالس النساء فلابد له من الزنا و لابد للزانی من النار، سرانجام کسی که همنشینی و اختلاط با زنان کند، زنا می‏باشد و سرانجام زناکار آتش جهنم است.

د- تنزل بهره‏وری در فعالیت‏های اجتماعی

بدحجابی زن در اجتماع از سویی نیروی کارآیی مردان را دچار توقف و رکود می‏سازد و از سوی دیگر مانع از پرداختن جدی خود زن به کار و فعالیت اجتماعی می‏شود.

زنی که در محل کار فکر و ذهنش مشغول خودآرایی و خودنمایی است، تمرکز فکری لازم را برای پرداختن جدی به کار نمی‏یابد، در حالی که لازمه انجام کار و تلاش جدی و پربار حضور قلب و تمرکز حواس است.

زنان بدحجاب، مردانی را که باید با آرامش خاطر سرگرم کار و فعالیت باشند به چشم چرانی وادار می‏کنند و هوش و حواس آنان را اندکی هم که شده، از کار معطوف به امور جنسی می‏کنند و بدین جهت مقداری از نیروهای فعال اجتماع ضایع می‏شود و کارهایی هم به طور ناقص انجام می‏گیرد.

ه- گسترش تهمت و سوءظن

یکی از آثار بدحجابی سوء ظن افراد جامعه و تهمت زدن به زنان و دختران بدحجاب است. از آن جا که افراد بدحجاب بر خلاف فرهنگ جامعه اسلامی، حجاب اسلامی را رعایت نکرده و با پوشش و ظاهر نامناسب به جامعه وارد می‏گردند، ممکن است مورد سوء ظن افراد جامعه واقع شوند، افراد جامعه می‏گویند: چنین شخصی که به این راحتی احکام الهی را زیر پا نهاده و از غضب الهی نمی‏ترسد چه بسا خلاف‏های دیگری را انجام دهد.

اسلام از حقوق زنان با حجاب و با ایمان دفاع می‏کند و در سوره نور می‏فرماید:

ان الذین یرمون المحصنات الغافلات المؤمنات لعنوا فی الدنیا و الاخره و لهم عذاب عظیم

زنان پاکدامن و دور از هر آلودگی و با ایمان را مورد تهمت قرار ندهید و اگر کسی چنین کند در دنیا و آخرت لعنت شده و عذاب بزرگی برای آن هاست.

امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام در ضمن گفتاری به فرزندش امام حسین علیه‏السلام می‏فرماید:

واکفف علیهن من ابصارهن بحجابک ایاهن فان شدة الحجاب ابقی علیهن .

از طریق حجاب و پوشش بانوان، آن‏ها را بپوشان، چرا که رعایت حجاب به طور جدی و محکم زنان را به طور سالم‏تر و پاک‏تر حفظ خواهد کرد

روشن است که یکی از موارد حفاظت از بانوان، حفاظت از آنان در برابر سیل شایعات و تهمت‏های نارو است.

امام علی ع می‏فرماید: من وضع نفسه مواضع التّهمة فلا یلو منّ من اساء به الظّن کسی که خود را جایگاه تهمت قرار داد، نباید جز خود را نکوهش کند بنابراین، زنی که به پوشش کامل خود اهمیت نمی‏دهد، نمی‏تواند مانع بروز حرف و حدیث‏های یاوه‏گویان شود، کمااین که نمی‏تواند آنان را مورد ملامت خود قرار دهد.

/ 0 نظر / 3 بازدید