زنان آخرالزّمان

محمد بنمسلم می گوید: به امام باقر(علیه السلام) عرض کردم: قائم شما چه وقت ظهورخواهد کرد؟ امام (علیه السلام) فرمودند: آن گاه که مردها خود را شبیه زنان نمایند و زن ها شبیه مردان شوند، آن گاه که مردان به مردان اکتفا کنند و زنان به زنان.(4)

در روایت داریم که پیامبر اکرم فرمودند:«لعن الله المترجّلات من النساء»؛خدا لعنت کند آن گروه زنانی را که سعی میکنند,حالت های مردانه به خود بگیرند.

مشخصه ی دیگری که برای زنان آخرالزمان ذکر شده این است که تلاش میکنند که نظر زنان دیگر را به خود جلب کنند. روایتی داریم که میفرماید«یتسمن النساء للنساء»؛یعنی زنان به جای اینکه برای شوهرشان خود را آرایش کنند تلاششان در جهت جلب توجه زنان دیگر است و خود را برای زنان دیگر می آرایند

پیامبر اکرم‏صلی الله علیه وآله آنگاه که به توصیف زندگی مردم در دوران آخرالزمان می‏پردازد اینگونه می‏فرماید: برای مردم روزگاری فرا می‏رسد که... دین و آئین آن‏ها درهم‏هایشان است وهمت آن‏ها شکم‏هایشان و قبله آن‏ها زنانشان می‏باشد. رکوع و سجودشان برایمال دنیاست، در حیرت و مستی خواهند بود و نه مسلمانند و نه نصرانی.(5)

این که قبله شدن زنان به چه معنا است,شاید معانی گوناگونی داشته باشدیکی از احتمالات اینست که اداره امور و تصمیم های نهایی به عهده زنان میشود و مدیریت اصلی زندگی به دست آنان می افتد,یا اینکه شاید به این معنا که تمام تلاش مردان در جهت براورده کردن خواسته ها و تمایلات زنانشان میشود که هر دومورد آن در جوامع امروزی مشهود است.

در روایت دیگری آمده است که گاهی زنان به مسایل سوء,گرفتار میشوند و شرایط طوری میشود که اگر مردی بخواهد حفاظت و غیرتمندی برای حفظ ناموس خودش بروز بدهد,مورد سرزنش قرار می گیرد.معمولا مردها دعوت به بی غیرتی نسبت به نوامیس خود می شوند که البته این درخواستها را با طرح شبهات پیش میبرند و برای آنها از عناوینی مانند روشنفکری یا ریلکس بودن و عادی شدن استفاده مینمایند.

 

یکی از مسایلی که در احادیث درباره زنان آخرالزمان ذکر شده و امروزه به وضوح در جامعه قابل مشاهده است حضور زنان در عرصه های سیاسی است که در این حدیث به آن اشاره شده:

امیرالمومنین علی (ع) میفرمایند؛...و آن هنگامی است که زنها مسلط شوند، کنیزان تسلط پیدا کنند و کودکان حکومت کنند»(1)

« رأیت النساء قد غلبنی علی الملک و غلبن علی کل امر، لایؤتی الا ما لهن فیه هوی

هنگامی که زنها بر تخت سلطنت چیره شوند، و بر هر مردی چیره باشند، و جز خواسته آن ها عملی نگردد.(2)

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «و رأیت الناس یتخذن المجالس کما یتخذها الرجال»؛و زنان را می بینی که بسان مردان، مجالس (کنفرانس) راه می اندازند(3)

پی نوشت ها:

 

 

 

(1).کامل سلیمان، روزگار رهایی، ترجمه علی اکبر مهدی پور، تهران، نشر آفاق، 1408ق، ج2، ص 761 به نقل از بشاره الاسلام، ص 41و44

(2). محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج52، ص 259.

(3): محمدباقر مجلسی، بحارالانوار، ج52، ص 257.

(4). لطف الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص 292.

(5).محدث نوری، مستدرک الوسایل، مؤسّسه آل البیت، چاپ اول، ج‏11، ص‏379، ح‏22.

قسمتی برگرفته از کتاب موعود نامه,بخش زنان آخرالزمان

/ 0 نظر / 19 بازدید